Flash Furniture BT-90275H-GG Extreme Comfort High Back Black Leather Executive Swivel Office Chair
SKU:
BT-90275H-GG
Features:
  • Contemporary Office Chair
  • High Back Design with Headrest
  • Outer Lumbar Supports provide superior comfort
  • Tilt Lock Mechanism
  • Tilt Tension Adjustment Knob
  • Swivel Seat
  • Pneumatic Seat Height Adjustment
  • Padded Flip-Up Arms
  • Heavy Duty Nylon Base
  • Dual Wheel Casters
  • Black LeatherSoft Upholstery
  • LeatherSoft is leather and polyurethane for added Softness and Durability
  • CA117 Fire Retardant Foam
Specifications:
  • Overall Dimensions: 26.50" W x 28" D x 44" - 47" H
  • Seat-Size: 21.75" W x 20" D
  • Back Size: 21" W x 27.50" H
  • Arm-Height From Floor: 26.75" - 32" H
  • Arm-Height: 7.50" - 10" H
  • Seat Height: 19.75 - 22.50" H